© 2023 Enerhack OÜ
© 2023 MTÜ Enerhack Foundation

ENERHACK TÖÖTOAD

Enerhack meeskonna poolt korraldame energeetika valdkonna töötube, mis on mõeldud lastele ja noortele. Töötubade abil suurendame uue põlvkonna teadlikkust energeetika valdkonnas. Töötoad sobivad väga hästi firmaürituste (kuhu on kutsutud ka lapsed), laagrite ja muude lastega seotud ürituste jaoks.

SIDRUNIPATAREI

Sidrunipatarei puhul saavad lapsed ise testida, kas sidrunist, õunast, kartulist või kurgist on võimalik elektrit välja saada. Tuleb välja, et ongi! Lapsed saavad katsetada, milline vili annab kõige rohkem elektrit, ning ehitada ja õppida tundma ka rööp- ja jadaühendusi. Käib ka väike võistlus, kes saab kõige suurema elektripinge kätte.

VESIVESKI JA TUULIK

Vesiveski ja tuuliku puhul saavad lapsed valida, kas tahavad ehitada vesiveski või tuuliku ning kuidas tahavad seda teha. Lapsed saavad luua oma disaine või ehitada olemasolevate näidiste järgi, juhendajad annavad nõu, kuidas labasid aerodünaamilisemaks teha või hüdroenergiat võimalikult hästi ära kasutada. Kõik soovijad saavad ka proovida, kui palju nende tuulik või vesiveski elektrit toodab.

LAAVALAMP

Valmistame koos lastega laavalambi. Laavalamp ise põhineb sooda ja happe (näiteks sidrunhape või äädikas) reaktsioonil, kus söögisooda koostisest (NaHCO3) vabaneb reaktsiooni käigus süsihappegaas. Kui lasta reaktsioonil toimuda mittevesilahustuvas keskkonnas, näiteks õli sees, eraldub süsihappegaas mullidena, mis tekitabki laavalambi efekti. See katse meeldib tavaliselt ühtviisi palju nii lastele kui täiskasvanutele.


Suuremad lapsed ja täiskasvanud saavad targemaks, mis reaktsioon toimub ning miks, väiksemate lastega räägime sellest, mis on süsihappegaas. Lisaks räägime sellest, miks vesi õlis ei lahustu ning mis on tihedus.

KUUMA- JA KÜLMAKOTT

Teeme ise külma- ja kuumakotid. Katse ise on lihtne ega võta palju aega, kuid pakub lastele palju rõõmu, kui kott külmaks või kuumaks läheb. Lastega saab rääkida sellest, miks mõned reaktsioonid muudavad ained külmaks ja miks mõned kuumaks, kuidas energia soojusega liigub ning suurematele lastele tutvustada ka seda, mis on keemilised sidemed.

HÕLJUK

Ehitame koos lastega CD-plaadist ning õhupallist hõljuki. See sobib ka päris väikestele lastele ning pärast saab teha võistlust, kelle hõljuk kõige kaugemale jõuab. Katse tegemisel saab lastega rääkida sellest, mis on rõhk ning miks hõljuk liikuma hakkab. Lisaks saab rääkida, mis on õhk ja molekulid ning miks me ei tunne õhku, aga tunneme tuult.

ELEKTRIMOOTORIGA VENTILAATOR

Lapsed panevad meie juhendamisel kokku väikse elektriskeemi, mille eesmärk on panna tööle väike ventilaator (või muu keerleva mehhanismiga seadeldis, mille lapsed ise teevad). Suuremate lastega on võimalik ühendused kokku joota ja lastele jootmist õpetada, väiksematega saab kasutada krokodillijuhtmeid. Selle raames õpivad lapsed, mis on elekter, kuidas elektrivool liigub ning kuidas töötavad elektrimootorid.

VIKERKAAR KATSEKLAASIS

Soolsuse erinevus loob piirid erineva tihedusega kihtide vahele, mis raskendab veemasside täielikku segunemist.


Oma kogemuse põhjal näeme seda protsessi selgelt, kui lisame erineva kontsentratsiooniga soola ja erinevat värvi värvainetega vett.

HERONI PURSKKAEV

See on ilma pumbata töötav purskkaev! Lapsed peavad ühendama õiges järjekorras ja õiges pikkuses kõrtega kolm anumat ning tegema need vee- ja õhukindlaks. Kui täidame seejärel õiged anumad õiges koguses veega, hakkab purskkaev gravitatsiooni ja rõhkude vahe mõjul täitsa ise tööle! Sobib nii suurematele kui väiksematele lastele, kuid väiksemad vajavad vanemate abi. Katse võtab veidi aega ning hoolikust, et kõik õhukindlaks saaks, aga kui purskkaev tööle hakkab, on üllatust ja rõõmu palju!

KUIDAS ENERHACK TÖÖTUBE TELLIDA?
TUTVUMINE TÖÖTUBADEGA
Palun tutvuge "Enerhack töötubade kirjeldus ja valik" alt töötubade kirjeldustega.
LASTE ARV, KOHT JA AEG
Selgitage välja, millal soovite töötuba läbi viia, kus ning kui paljudele lastele.
TELLIMISVORMI TÄITMINE
Allpool on tellimusvorm, mida palume teilt täita. Võtame ühendust hiljemalt 24 tunni jooksul.